دستگير كردن ایران اخلاقی مشایخی ایرانی

دستگير كردن: ایران اخلاقی مشایخی ایرانی هنرمند ایرانیان هنرمندان رییس جمهور جمشید مشایخی

گت بلاگز اخبار اجتماعی بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد ، محسنی اژه‌ای

معاون اول قوه قضاییه در مورد پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور و جهانگیری توضیحاتی ارائه داد.

بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد ، محسنی اژه‌ای

محسنی اژه ای: بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد

عبارات مهم : پرونده

معاون اول قوه قضاییه در مورد پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور و جهانگیری توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام محسنی اژه ای در نشست دانشجویی با عنوان «قوه قضائیه در بوته نقد» در اردوگاه حضرت سیدالشهدا(ع) آبعلی گفت: ما باید کار را از خودمان شروع کنیم و اگر از خود شروع نکنیم موفق نخواهیم شد.

بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد ، محسنی اژه‌ای

وی ادامه داد: ما و جوانان، امروز خود را مدیون مردم و نظام و شهدا می دانیم. نسبت به تمام زحماتی که در طول تاریخ کشیده شده، مدیونیم .در وقت غیبت یک نظام اسلامی برقرار شده، چقدر گله مندیم و چقدر توقع داریم، نسلی از اول انقلاب تا کنون کار کرده و ما از بعضی راضی نیستیم، ولی آیا به وظیفه خودمان عمل می کنیم.

وی تاکید کرد: ما انسان های پیروی داریم، مهم است که از چه کسی و چه چیزی پیروی می کنیم. بستگی دارد که ما از الله پیروی می کنیم یا از شیطان یا از هوای نفس.

معاون اول قوه قضاییه در مورد پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور و جهانگیری توضیحاتی ارائه داد.

اژه ای افزود: ما دو حجت اعم از حجت عقل و حجت ظاهری (ولی، نبی و وصی) داریم. عقل می گوید از کسی پیروی کنیم که خیرخواه ماست و رحمان و رئوف است.

وی افزود: اگر از شیطان و هوای نفس اطاعت کردیم همان می شود که شما الان دارید ناله می زنید و می گویید آیا کاری کردید که عدالت اجتماعی برقرار نشد و … . اگر یک چشمک زدند و نتوانستید خود را نگه دارید، باید گفت که آن چشمک همان و هزار مفسده بعد از آن همان.

معاون اول قوه قضاییه گفت: از سال ۵۸ تاکنون در قوه قضاییه بودم و فقط در یک دوره چهارساله در دولت نهم وزیر اطلاعات شدم و بعد مراعزل کردند. احساسم این است که خیلی کوتاهی داشتم و خیلی باید زیاد کار می کردم، ولی هر لحظه از خدا خواستم که من اگاهانه به این نظام خیانت نکنم. به ولله اگر عنایت خدا نبود به هیچ وجه ما نمی توانستیم کار کنیم، لیکن شیطان صفتان جهت من بسیار دام گذاشتند، لذا شما مراقب باشید و از الان بخواهید که خدا به شما کمک کند.

بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد ، محسنی اژه‌ای

محسنی اژه ای با اشاره به پرونده های ارزی گفت: توضیح خواهم داد.

وی با طرح این پرسش که منظور از شفافیت قضایی چیست؟ گفت: اگر منظور این است که پرونده با تمام جزییاتش جهت مردم باز شود آیا خوب است یا بد؟ اگر این توقع را ایجاد کنیم که تمام جزییات پرونده ها را باز کنیم به نظرم درست نیست که این جزو ارزش ها باشد. گاهی یک پرونده در جریان است و اگر بعضی مطالبش گفته شود ادامه تحقیقات میسر نیست. به عنوان نمونه شهرام جزایری دستگیر شده، الان ابهامات و سوالاتی است آیا می توانم همه سوالات را بگویم ؟ نمی شود و درست نیست. اگر شفافیت به این معناست که همه موارد پرونده ها بیان شود باید گفت که نه به نفع متهم است و نه شاکی.

معاون اول قوه قضاییه در مورد پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور و جهانگیری توضیحاتی ارائه داد.

وی در پاسخ به سوالی راجع به آخرین اوضاع پرونده های برادر رییس جمهور و برادر جهانگیری گفت: این اقدام قاضی است که ملاحظه نکرده برادر رییس جمهور است و پرونده تشکیل داده و بعد قرار وثیقه صادر کرده و الان ادامه می دهد. اگر طولانی شده است آن را قبول دارم، لیکن ما به میزان ماموریت مان بودجه و کادر اداری نداریم.

محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی راجع به اینکه ایا با متخلفان ذخیره فرهنگیان برخورد شده است هست، گفت: چندین بار گفتم بانک سرمایه و صندوق دخیره فرهنگیان دو پرونده مرتبط است و افرادی کثیری دستگیر شدند.تعداد قابل توجهی از اموالی که برده بودند بر گشت داده شده است و مقداری توقیف شده است هست. بیش از سی نفر قرار گذاشتند که معوقات را بدهند و بعضی هم بعد دادند. یکی دو نفر خلاف عمل کردند که مجددا بازداشت شدند. یکی از مسایل این نوع پرونده ها کارشناسی هاست که باید نتیجه ان بیاید. بیش از ۵۰ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند.

بازداشت سیف صحت ندارد/ پیگیری پرونده فساد ارزی، برادر مدیر جمهور وجهانگیری ادامه دارد ، محسنی اژه‌ای

وی در ادامه راجع به پرونده بعضی قضات گفت: من دو سه بار از دادگاه خواستم پرونده هایی که مربوط به قضات است حکمشان قطعی شود تا آن را اعلام کنیم و تا زمانی حکم قطعی نشود نمی توانیم آن را بگوییم.

قبلا نمی توانستیم در مورد بقایی حرف بزنیم

محسنی اژه ای راجع به پرونده بقایی هم توضیح داد: ما قبلا نمی توانستیم راجع به پرونده بقایی حرف بزنیم ولی بعد که حکم قطعی شد آن را گفتیم.

دانشجویی گفت شفافیت قضایی یعنی عدالت. یعنی در مورد بعضی پرونده ها نگاه سیاسی نشود؟ در مورد پرونده مهدی هاشمی می گفتید م. ه. ولی در مورد بقایی از اول اسمش را گفتید. آیا هنوز حکم یک قاضی فاسد نیامده هست. آیا دادگاه دانشجویان شیرازی علنی نبود؟ محسنی اژه ای پاسخ داد: قانون اجازه نمی دهد دادگاه هایی که علنی هم برگزار می شود منتشر شود این تصمیمی بود که مجلس گرفت. به نظر بنده دادگاه هایی که علنی است منتشر هم شود. بارها و بارها گفته ایم جهت شفافیت ، دادگاه های علنی که برگزار می شود منتشر شود، با قانونی که تصویب شده است است جلو آنرا گرفته اند.رای چندمین بار اصلاحیه به مجلس بردیم که استدعا می کنیم و اعتقادمان بر این است که دادگاهی که علنی برگزار می شود منتشر شود، تقصیر ما چیست؟.اینطور نیست لایحه ای که دولت و قوه قضاییه به مجلس می برند حتما تصویب شود.

وی در باره پرونده مشایی گفت: پرونده اش رفته دادگاه نمی توانم حرف بزنم. دانشجویان با اعتراض گفتند چرا؟ او رفته زندان. آیا راجع به آن صحبت نمی کنید؟

معاون اول قوه قضاییه در ادامه و راجع به حقوق های نجومی گفت: این پرونده سه قسم بود و از طرف دولت و دیوان محاسبات چیزی اعلام نشد و قوه قضاییه خودش وارد شد. یک قسم کسانی بودند که حقوق های اضافی گرفته بودند و جرمی مرتکب نشده بودند و افرادی هم علاوه بر اینکه پول گرفته بودند تخلف کردند که مجازات شدند و بعضی پول را برگرداندند و بعضی نیز باید بررسی شود.

وی راجع به حساب های قوه قضاییه گفت: عمده وثایق سند ملکی است و وثیقه نیست .پول های قوه قضائیه وثیقه نیست و پولهایی که وارد حساب می شود از مواردی است یکی اینکه قاچاقچی که دستگیر شده است و پول مبهمی از او کشف شده است و تا زمانی که دادگاه حکم دهد باید مدتی حساب باز شود و در آنجا نگهداری شود. اموالی است که بلاصاحب است و تا زمانی که بلاتکلیف شود باید آنجا بماند. دیگر اینکه حسابی بوده که از قبل بوده و به آن سود تعلق نمی گرفته و بانک ها از آن استفاده می کردند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: از سال ۷۴ گفتند پولی که در این حساب ها می ماند اجازه گرفتند که پول در حسابی سپرده شود و سودش به حساب قوه بیاید و شخصی نیست و متعلق به قوه نیست و جهت کارهای مشخص از آن استفاده می شود. یکسری از نمایندگان آمدند و تمام حساب ها را دیدند. خیلی از ساختمان های ما ملکی نیست و استیجاری است و عمده این سود ساختمان سازی می شود و در موارد خاص استفاده می شود و یک ریال در جیب رییس قوه نمی رود. از این حساب همه پول برداشته نمی شود و بخشی از پول برداشته می شود.

فردی در چهار ماه ۲۸۰۰ چک برگشتی داشت

معاون اول قوه قضائیه راجع به چک های برگشتی هم توضیح داد: یک فرد ظرف چهارماه ۲۸۰۰ چک برگشتی داشت. چه کسی بستر را فراهم کرده؟ ما به بانک مرکزی گفتیم. یا یک فرد پیدا می شود که ۹۰۰ حساب جاری دارد که آنها را به بانک گفتیم و البته مردم هم رعایت نمی کنند. آنجاهایی که اختلاف نیست سریع عنوان حل می شود ولی گاهی وقت ها طول می کشد البته جایی هم ممکن است نقص از ما باشد. به نظرم باید لایحه بدهیم که لایحه چک قبلا هم دادیم. البته طرح دادیم و امیدوارم سریعتر به نتیجه برسد.

محسنی اژه ای راجع به دستگیری چهار نفر از دانشجویان که مورد پرسش دانشجویان بود گفت:اگر فرضا شما نظری داشتید و دیگری نظر دیگری از کجا معلوم است که او باطل را میگوید و شما حق را. آیا این بی عدالتی است؟ شما می گویید شما امدید و وقت مارا ضایع می کنید و جواب نمی دهید. شما مرا دعوت کردید؟ من سرم شلوغ است ولی جهت این جلسات همه را زمین گذاشتم و آمدم. من ازدستگیری افرادی که می گویید خبر ندارم.

وی افزود: مگر نبود دانشجویی که ایستاد و ترور کرد؟ بنابراین صرف دانشجو بودن نمی شود گفت او را تحت تعقیب قرار ندهید. کما اینکه در سال ۸۸ چقدر دانشجو داشتیم که به آنها آزادی مشروط دادیم ولی اگر کسی مرتکب جرم شد و پشیمان نباشد، باید مجازات شود و ولی اگر مستحق ارفاق بود به آنها ارفاق می شود.

روزی ۱۵ساعت باید کار می کردم که نکردم

دانشجویی گفت که دو تا از پرسشها قوه که به خودتان بر می گردد را بگویید که محسنی اژه ای گفت: من دین خودم به انقلاب را ادا نکرده ام. من روزی ۱۵ ساعت باید کار می کردم که نکردم. من رفتارهایی با بعضی ارباب رجوع داشتم که چه بسا درست نبوده است.

خارج از کشور بودن جرم نیست

سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به سوالی راجع به زندگی کردن و سفر رفتن های خانواده بعضی از مسولان از جمله خانواده سیف ودختر فرجی دانا و دختر وزیر اطلاعات گفت: اینها را به عنوان جرم نمی شود دانست. ممکن است جهت تخصصی بروند. این طور نیست که بگوییم صرف خارج بودن جرم هست. اولا مطلق خارج از کشور بودن گناه و جرم نیست و بستر آسیب است و وظیفه قوه هم نیست و اگر سیستم اطلاعاتی به جایی رسید که سو استفاده می کنند و در دام دشمن است ممکن است قوه آسیب ببیند. من از سه نفر که نام بردید اطلاع ندارم.

وی در پاسخ به سوالی راجع به اینکه شنیده ها حاکی از این است که مدیر سابق بانک مرکزی و رییس پلیس راهور بازداشت شده است اند گفت: خیراین عنوان درست نیست.

واژه های کلیدی: پرونده | دادگاه | قوه قضاییه | رییس جمهور | محسنی اژه ای | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs