دستگير كردن ایران اخلاقی مشایخی ایرانی

دستگير كردن: ایران اخلاقی مشایخی ایرانی هنرمند ایرانیان هنرمندان رییس جمهور جمشید مشایخی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران نتیجه نمی‌دهد / موسویان

سیدحسین موسویان در یادداشتی در مجله «نشنال اینترست» به بررسی شدت یافتن خطرناک خصومت و چرایی تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران که نتیجه‌ای نخواهد داد، پر

تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران نتیجه نمی‌دهد / موسویان

موسویان: تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران نتیجه نمی دهد

عبارات مهم : اروپا

سیدحسین موسویان در یادداشتی در مجله «نشنال اینترست» به بررسی شدت یافتن خطرناک خصومت و چرایی تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران که نتیجه ای نخواهد داد، پرداخته است.

به گزارش ایسنا، متن این یادداشت به شرح زیر است: «دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا در صحبت هر سال در کنگره آمریکا با وحشتناک خواندن برجام، از کنگره خواست که نقایص آن را برطرف کند. وی قبلا اروپا و کنگره را ترساندن کرده بود که درصورت عدم اقدام، از برجام خارج خواهد شد. با این تهدیدات به نظر می رسد که آینده برجام به توافقات آتی اروپا و آمریکا بستگی دارد.

تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران نتیجه نمی‌دهد / موسویان

با وجود این که اروپایی ها ترامپ را جهت حفظ برجام تحت فشار قرار داده اند، ولی در مورد مباحث موشکی و نقش منطقه ای ایران، آمریکا را همراهی و در این مورد اقدام به تشکیل یک گروه کاری یکسان با آمریکا نموده اند. نشانه ترامپ از ترساندن خروج از برجام، این است که به بهانه مباحث موشکی و منطقه ای، تحریم های چندجانبه بین المللی تازه علیه کشور عزیزمان ایران اعمال کند. با وجود این که دکتر کمال خرازی، مدیر شورای راهبردی روابط خارجی کشور عزیزمان ایران گفته که درصورت پایبند بودن اروپا به برجام، کشور عزیزمان ایران نیز به تعهداتش پایبند خواهد ماند، ولی درصورتی که اروپا در اعمال تحریم های تازه علیه کشور عزیزمان ایران به بهانه مباحث موشکی و منطقه ای آمریکا را همراهی کند، برجام عملا سقوط خواهد کرد.

واقعیت این است که سیاست های فعلی ترامپ، روند مناسبات اقتصادی جهانی با کشور عزیزمان ایران را کند کرده و لذا اگر اروپا مایل به حفظ برجام هست، باید با امتیازات زیاد به ایران، خلاء فعلی ایجاد شده است بر اثر کارشکنی های آمریکا را پر کند؛ نه این که آمریکا را جهت فشار زیاد علیه کشور عزیزمان ایران همراهی کند. قرار دادن کشور عزیزمان ایران در موقعیتی که به تمام تعهداتش پایبند باشد ولی از مزایای اقتصادی برجام محروم شود، به معنی فوت برجام خواهد بود و این دقیقا همان چیزی است که ترامپ از ابتدا به دنبال آن بوده است.

سیدحسین موسویان در یادداشتی در مجله «نشنال اینترست» به بررسی شدت یافتن خطرناک خصومت و چرایی تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران که نتیجه‌ای نخواهد داد، پر

برای درک عواقب خطرناک سیاست فشار علیه ایران، بررسی تاریخ مذاکرات هسته ای با کشور عزیزمان ایران بافایده خواهد بود. در مقاله انتشار یافته اخیر در فصلنامه واشنگتن، درس های اصولی از گفت وگوهای هسته ای که می تواند درمورد نحوه تعامل با کشور عزیزمان ایران بافایده باشد، را تشریح کردیم. ترامپ تصور می کند آمریکا با شدت یافتن فشار هم می تواند به اهداف بلندمدت خود دست یافته و هم برجام را عوض کردن دهد. این تصور منجر به شدت یافتن خطرناک خصومت ها خواهد شد.

در دوران ریاست جمهوری بوش و دوره اول اوباما، سیاست شدت یافتن تحریم و فشارحداکثری اعمال شد ولی کشور عزیزمان ایران به موازات زیاد کردن تحریم ها، برنامه هسته ای خود را گسترش داد؛ تا جایی که یک ماه با نقطه گریز فاصله داشت. این درس از تجربه دوران مذاکرات هسته ای نشان می دهد که تصورات ترامپ جهت زیاد کردن فشار درمورد مباحث موشکی و منطقه ای نیز نتیجه معکوس داشته و نهایتا بحران شدت یافتن خواهد شد لیکن کشور عزیزمان ایران جهت تأمین منافع ملی خود دست روی دست نخواهد گذاشت. جهت مثال کشور عزیزمان ایران در شرایط فعلی به طور به میل خود برد موشکی خود را به ۲۰۰۰ کیلومتر محدود کرده است ولی در صورت شدت یافتن اعمال تحریم های جدید، همان طور که یک فرمانده نظامی گفته، کشور عزیزمان ایران می تواند برد موشکی خود را زیاد کردن دهد. همچنین کشور عزیزمان ایران ممکن است در پاسخ به فشارهای غرب، اتحاد نیروهای ضد غرب در منطقه را تقویت کند.

دلیل حصول توافق هسته ای این بود که اوباما تصمیم گرفت که مسیر جنگ و زیاد کردن ترساندن و فشار را کنار گذاشته تا دوطرف بتوانند امتیازات خود را از طریق مذاکره نقد کنند. با چنین مذاکراتی هردو طرف فرمول میانه ای را توافق کردند به نحوی که آمریکا و قدرت های جهانی حقوق هسته ای کشور عزیزمان ایران ازجمله غنی سازی را پذیرفتند و کشور عزیزمان ایران هم کارها مورد نیاز درمورد شفافیت و اعتمادسازی جهت اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای اش را پذیرفت.

تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران نتیجه نمی‌دهد / موسویان

لذا اگر اروپا و آمریکا مایل به همکاری های منطقه کشور عزیزمان ایران هستند، باید با احترام به حق حاکمیت، نگرانی های مشروع امنیتی پایتخت کشور عزیزمان ایران را درک نموده و به حقوق دفاعی کشور عزیزمان ایران احترام بگذارند. نقش اروپا و آمریکا باید در جهت تامین صلح و ثبات، بالانس قدرت بین قدرت های منطقه ای و اصلاح روابط کشورهای درگیر همچون کشور عزیزمان ایران و عربستان باشد؛ نه این که آتش بیار معرکه شده، به خصومت ها درمنطقه دامن زد و روند مسابقه تسلیحاتی در منطقه را شدت یافتن کنند.

در این راستا آمریکا و اروپا باید درک کنند که تخریب برجام به صلح و ثبات درمنطقه کمک نخواهد کرد بلکه باید ضمن حفظ برجام، باید از ظرفیت های آن جهت عاری سازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی استفاده کنند. برجام نشان داد که تعامل سازنده بین کشور عزیزمان ایران و غرب امکان پذیر هست؛ به شرطی که دو طرف با درک منافع مشروع یکدیگر، به دنبال راه حل برد-برد باشند. نهایت این که بدون اجرای کامل و صحیح برجام، کشور عزیزمان ایران اعتمادی به مذاکره در سایر زمینه ها نخواهد داشت.»

سیدحسین موسویان در یادداشتی در مجله «نشنال اینترست» به بررسی شدت یافتن خطرناک خصومت و چرایی تاکتیک فشار ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران که نتیجه‌ای نخواهد داد، پر

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | آمریکا | دونالد ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs